RANDEVU AL Make an
appointment
احجز موعد ვიზიტი ექიმთან
Birimlerimiz Our Units اقسامنا პროფილები
Kuzey Göz Hastalıkları Merkezi Northern Eye Diseases Center مركز الشمال لأمراض العيون კუზეი გოზ ჰასთალიქლარი მერქეზი
Göz Tansiyonu (Glokom)

Gözde Sinsi Tehlike: Göz Tansiyonu

Glokomun (göz tansiyonu hastalığı) sinsi bir hastalık olarak nitelendirilmesinin en önemli nedeni, gözde geri dönüşü oolmayan görme kayıplarının başladığı ileri aşamalara kadar belirti vermemesinden kaynaklanmaktadır. Glokom, yeni doğmuş bebekler de dahil olmak üzere her yaş grubunda görülebilmektedir.

Kendini hissettirmeden yavaş bir seyirle başlayan glokom, ileri aşamalarda hızlı seyrederek görme sinirlerinde onarılması mümkün olmayan görme kayıplarına neden olabilmektedir.

Glokomun erken teşhis edilmesi ve hiç zaman kaybetmeden tedavisine başlanması, görmenin korunabilmesi için çok büyük önem taşımaktadır. Erken tedavi edilmediği takdirde kalıcı görme kaybıyla sonuçlanır.

Glokom gibi kendini ancak ilerletmiş safhalarda hissettiren ve gözde yarattığı tahribatı yüksek olan hastalıkların erken teşhis ve tedavisi için yılda 1 kez düzenli göz muayenesinin yaptırılması gerekmektedir.

Kuzey Göz Hastalıkları Merkezi olarak merkezimize muayene olmak için gelen hastaların şikayeti her ne olursa olsun öncelikle ve mutlaka göz tansiyonu ölçülür. Başlangıç safhasında belirti vermeyen bu sinsi hastalık, düzenli yaptırılacak detaylı göz muayenesiyle erken teşhis edildiğinde görme kaybına sebep olmadan göz damlası, yag lazer, slt lazer ya da gerekli görülürse ameliyatla kontrol altına alınabilir.Göz içi sıvısındaki basıncın artmasıyla birlikte optik sinirde hasar meydana gelir. Bu hasar görme alanında daralmayla kendini belli eder. Başlangıç safhasında belirti vermeyen bu sinsi hastalık, düzenli yaptırılacak detaylı göz muayenesiyle erken teşhis edildiğinde görme kaybına sebep olmadan göz damlası, yag lazer ya da gerekli görülürse ameliyatla kontrol altına alınabilir.

Glokomun Belirtileri

Sabahları belirginleşen baş ağrıları

Zaman zaman bulanık görme

Geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi

Televizyon izlerken göz etrafında ağrı

Glokom Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

Ailede glokom geçmişinin olması (genetik yatkınlık)

40 yaşın üzerinde olunması

Şeker hastalığı

Şiddetli kansızlık veya şoklar

Yüksek-düşük sistemik kan basıncı (vücut tansiyonu)

Yüksek miyopi

Yüksek hipermetropi

Migren

Uzun süreli kortizon tedavisi

Göz yaralanmaları

Irksal faktörler

Kuzey Göz Hastalıkları Merkezi ( Son Güncelleme 30/11/2023) Northern Eye Diseases Center ( Update Date 30/11/2023) مركز الشمال لأمراض العيون: ( 30/11/2023) კუზეი გოზ ჰასთალიქლარი მერქეზი ( 30/11/2023)
© Copyright 2019 - Kuzey Göz Hastanesi Tüm Hakları Saklıdır.
Web Design and Programming Trabzon Web Yazılım
HIZLI RANDEVU Quick Appointment موعد سريع სწრაფი ვიზიტი
Aşağıdaki formu doldurup bize gönderiniz. Fill in the form below and send it to us. ارجاء تعبئة النموذج التالي وارساله لنا შეავსეთ ქვემოთ მოცემული ბლანკი და გამოაგზავნეთ
 
Randevu talebinizi oluşturmak için sizinle iletişime geçeceğiz! We will contact you to create your appointment request! سوف نتواصل معك لاستكمال طلب الموعد الخاص بكم ვიზიტის დასაგეგმად ჩვენ დაგიკავშირდებით!